Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget har till föremål att för sin verksamhet driva hotellrörelse samt idka annan därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 6 992 865 | 6 618 829 | 6 670 252 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 402 026 | 319 368 | 359 730 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 439 012 | 358 777 | 384 903 |
| Årets resultat (tkr) | 94 533 | 202 638 | 684 606 |
| Summa tillgångar (tkr) | 5 238 802 | 4 711 783 | 5 047 309 |
| Antal anställda | 3 799 | 3 828 | 4 456 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 6 992 865 | 6 618 829 | 6 670 252 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 402 026 | 319 368 | 359 730 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 439 012 | 358 777 | 384 903 |
| Årets resultat (tkr) | 94 533 | 202 638 | 684 606 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 1 610 162 | 1 523 738 | 1 475 477 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 3 628 640 | 3 188 045 | 3 571 832 |
| Tillgångar (tkr) | 5 238 802 | 4 711 783 | 5 047 309 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 3 100 583 | 3 006 050 | 2 803 412 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 587 110 | 209 428 | |
| Avsättningar (tkr) | 500 418 | 499 227 | 467 865 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 163 257 | ||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 1 050 691 | 997 080 | 1 612 775 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 5 238 802 | 4 711 783 | 5 047 309 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 6 782 | 4 996 | 4 954 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | 3 683 | 2 222 | |
| Löner till övriga anställda (tkr) | 1 542 356 | 1 510 746 | 1 496 544 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 606 534 | 595 195 | 693 347 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 3 799 | 3 828 | 4 456 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 1 841 | 1 729 | 1 497 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 568 | 552 | 493 |
| Vinstmarginal | 5.8% | 4.8% | 5.4% |
| Soliditet | 67.3% | 67.0% | 55.5% |
| Kassalikviditet | 342.4% | 316.8% | 219.7% |
Scandic Hotels AB ingår i en koncern med 8 bolag. Moderbolag är Scandic Hotels Holding AB och koncernmoderbolag är Scandic Hotels Group AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget har till föremål att för sin verksamhet driva hotellrörelse samt idka annan därmed förenlig verksamhet.